Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
Mark Galeotti szerint az Orosz Föderáció államfője megváltoztatta kormányát, egyesítette az ország védelmi és polgári gazdaságát, hogy állandóan mozgósított állammá váljon.
Nyitókép: SERGEI GUNEYEV / POOL / AFP
Az Orosz Föderáció kormányának átalakítása megmutatta, hogy az Oroszországi Föderáció uralkodója, Vlagyimir Putyin azt tervezi, hogy megváltoztatja az országot, és egy folyamatosan mozgósított, háborús állammá alakítja – ami mélyreható következményekkel jár a világ többi országára nézve is. Mark Galeotti Oroszország-szakértő a Timesnak írt cikkében részletesen foglalkozik a témával – olvasható a unian.ua-n.
Rámutat, hogy a legfontosabb lépés Szergej Sojgu, a régóta hivatalban lévő védelmi miniszter eltávolítása volt, és a helyére Andrej Belousov, egy korábbi miniszterelnök-helyettes került.
„Az új ember végzettsége szerint közgazdász, nem katona, mint elődje, de szervező és tervező, akit azzal bíztak meg, hogy a minisztériumot – és az országot – egy hosszú háborúra készítse fel” – írja Galeotti.
Emlékeztetett arra, hogy első beszédében a Föderációs Tanácsban Belousov azt mondta, két prioritása van: az első a védelmi és a polgári gazdaság teljes integrációja, ami valójában a nemzetgazdaság átállítását jelenti a háború szükségleteihez; a második, hogy a minisztériumot valóban nyitottá kell tenni az innovációra, ami többet jelent, mint több drón, és elektronikus hadviselési rendszer vásárlása.
Miközben Oroszország nyomást gyakorol az eddigi kelet-ukrajnai célpontokra, mint például Csasziv Jar városára, egy új hadműveletet indított északon, Harkiv irányában, amely olyan kifinomultságról tett tanúbizonyságot, amely eddig nem volt jellemző ebben a háborúban.
Az erők nem elég nagyok ahhoz, hogy bevegyék Harkivot, de a céljuk nem világos: a szándék az lehetett, hogy a várost tüzérség alá vonják, ütközőzónát alakítsanak ki az ukrán támadások ellen a határon, vagy hogy megfenyegessék Szumit nyugaton” – állapította meg a szakértő.